• Liza

Czy Kłamstwo da się rozpoznać?

Kiedy usta mówią nieprawdę... czy Kłamstwo da się rozpoznać?


Mówi się, że kobiety mają intuicję, dzięki której potrafią przejrzeć partnera na wskroś. Po części to prawda, bowiem są bardziej wyczulone na symptomy mowy ciała, co nie znaczy, że mężczyźni nie mogą się jej nauczyć. Policjanci, czy psychologowie, bez względu na płeć, często kończą specjalne szkolenia umożliwiające wykrycie kłamstwa w trakcie przesłuchania.


Chodzi o mikro-ekspresje, które pojawiają się szybciej niż możliwość kontroli nad nimi. Im lepiej znasz rozmówcę i jego typowe zachowanie, tym łatwiej Ci będzie rozpoznać anomalie.


Takim przykładem może być uśmiech, w który nie są zaangażowane oczy (nie pojawiają się zmarszczki mimiczne, a jedynie ruch kącików ust) – kłamca jest usztywniony, chce kontrolować ciało, które może go zdradzić, więc uśmiech jest nieszczery.

Nadmierne pocenie się i dotykanie ciała również pokazuje, że osoba czuje się niekomfortowo co może (ale nie musi) wskazywać na konfabulacje.

Także branie głębokiego oddechu, lub pocieranie nadgarstka mają na celu uspokojenie się i mogą być objawem silnego stresu spowodowanego presja odpowiedzi na niewygodne pytanie.

Politycy są szczególnie narażeni na krytykę opinii publicznej dlatego są szkoleni w panowaniu nad ciałem i mówienia w trakcie wystąpień. Ton głosu, pauzy, wszelkie odstąpienia od normy powinny dawać do myślenia.

W kontaktach heteroseksualnych zachowań można również łatwo to zaobserwować. Kobiety w towarzystwie atrakcyjnego mężczyzny będą nieznacznie podnosić ton głosu i mówić bardziej melodyjnie, a mężczyźni w towarzystwie kobiet obniżają głos by wydać się dla nich bardziej dojrzałymi.

Czy istnieje 0:1 metoda rozpoznania kłamcy? Nie. Trzeba być trochę detektywem z wyostrzonym zmysłem wzroku i słuchu, mieć doświadczenie, lub dobrze znać osobę, wszyscy bowiem kłamiemy już od dziecka.. dla jednych jest to tylko sporadyczna metoda uniknięcia zranienia bliskiej osoby, dla innych styl życia i droga po trupach do celu.

Ciekawostka: jeśli rozmówca patrzy Ci nieustannie głęboko w oczy w trakcie swojej wypowiedzi - to jest duże prawdopodobieństwo, że testuje czy wykryłeś jego kłamstwo. Jeśli natomiast Ty właśnie mówisz - może być głęboko zainteresowany przedstawianymi przez Ciebie informacjami. Grafika: artysta Wah_sudha

©2019 by Liza Date & Relation Coach. Proudly created with Wix.com